Przygotowywanie charakteryzacji to zajęcie pochłaniające zazwyczaj wiele godzin oraz wymagające odpowiednich zdolności manualnych i wykształconego zmysłu estetycznego. Charakteryzator wykonuje makijaż, a także inne zabiegi dostosowujące wygląd aktora do wymogów danej roli. Zadanie to realizuje na podstawie wskazówek zawartych w scenariuszu oraz wykorzystując do tego swoją wiedzę oraz doświadczenie. Czym dokładnie zajmuje się charakteryzator w teatrze, kto może nim zostać oraz jak zdobyć ten zawód?
Jak wygląda praca charakteryzatora?
Do podstawowych zadań charakteryzatora należy wykonywanie makijażu dostosowanego do wymogów danej roli, a także pudrowania koniecznego ze względu na rodzaj przedstawienia lub warunków pogodowych. Charakteryzator, mając do dyspozycji rozmaite kosmetyki, peruki oraz sztuczne elementy zarostu, może też modyfikować kolor skóry, włosów, oczu czy zarost aktora, jak również tworzyć na jego twarzy oraz ciele efekty specjalne w postaci rozmaitych szram, blizn, ran postrzałowych i innych tego typu elementów wymaganych do odegrania konkretnej roli. Bardzo często własnoręcznie przygotowuje on elementy charakteryzacji. Charakteryzator powinien więc posiadać wiedzę i umiejętności z zakresu perukarstwa, fryzjerstwa, a nawet efektów specjalnych wymagających profesjonalnych materiałów oraz doświadczenia.
Kto może zostać charakteryzatorem?
Osoba chcąca wykonywać zawód charakteryzatora powinna być przede wszystkim kreatywna. Ważny jest zmysł artystyczny, ale też umiejętność pracy pod presją czasu. Charakteryzator w teatrze spędza wiele godzin przygotowując stylizacje, które muszą być odtwarzane w szczegółach każdego następnego dnia, w którym odgrywa się spektakl. Niezbędne są więc: cierpliwość i ciągła chęć zdobywania wiedzy. Dziedzina ta bardzo szybko się zmienia – pojawiają się nowe metody, środki i kosmetyki, które trzeba stale poznawać. Zawód charakteryzatora będzie odpowiedni dla osób twórczych, które nie boją się wyzwań i są nastawione na stały rozwój. Trzeba ponadto mieć świadomość specyfiki pracy charakteryzatorów, którzy mają zlecenia wtedy, gdy pojawia zapotrzebowanie. Elastyczne podejście do pracy na tym stanowisku to warunek konieczny.
Jak zostać charakteryzatorem?
Marzenia o zawodzie charakteryzatora można spełnić kończąc kursy oraz szkolenia w zakresie charakteryzacji. Pomocne są również kursy kosmetyczne i doświadczenie w pracy na tego typu stanowiskach. W programie nauczania charakteryzacji scenicznej znajdują się między innymi zajęcia z wizażu, analizy kolorystycznej, stylizacji ubioru, perukarstwa i wyrobu bród, wąsów oraz baków, klejenia zarostów, efektów specjalnych, kreowania postaci, a także charakteryzacji: teatralnej, filmowej, modowej oraz telewizyjnej. Niezwykle istotne są praktyki i staże prowadzone przez profesjonalistów, podczas których istnieje możliwość zdobycia praktycznego doświadczenia w tym obszarze.
Gdzie może pracować charakteryzator?
Charakteryzator może pracować na różnych planach, na których przebywają aktorzy. Specjaliści znajdują zatrudnienie w teatrach, na planach filmowych oraz w stacjach telewizyjnych, więc wszędzie tam, gdzie potrzebna jest charakteryzacja aktorów.
W ramach specjalizacji stylizacja kostiumu i kreacja wizerunku nauczysz się również charakteryzacji i wizażu.